KARTEPE’DE İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİLDİ

Kartepe Belediyesi bünyesinde bulunan KAR-MEK eğitmenlerine ilk yardım eğitimi verildi. Eğitim sonunda eğitmenlere sertifika verildi.

KARTEPE’DE İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİLDİ
KARTEPE’DE İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİLDİ admin

Kartepe Belediyesi ve özel bir hastane işbirliğinde KAR-MEK bünyesinde görev yapan öğretmenlere ilk yardım kursu verildi. 36 KAR-MEK öğretmeninin katıldığı eğitimde uygulamalı anlatımın yanı sıra kursta başarılı olanlara sertifika verildi. İlk yardım kursunda Özel bir Hastane Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Türkan Arslan Eren ve Eğitim Hemşiresi Esra Kubardı tarafından eğitim verildi.

 

SAKİN OLUN

Eğitimde hastaya ve yaralıya yapılan bilinçli ilkyardımın hayat kurtarmada ne denli önemli olduğu vurgulandı. Eğitim Hemşiresi Esra Kubardı, Türk toplumunun ‘iyilik’ yapmayı sevdiğini ancak bilinçsiz yapılan müdahalelerin yaralıya ya da hastaya zarar verdiğini belirtti. Acil durumlarda ilk olarak sakin olunması ve hasta ya da yaralının yanı sıra kişinin kendisinin de güvenliğini sağlaması gerektiğini belirten Kubardı, bunlar yapıldıktan sonra mutlaka 112 Acil Servisi’nin aranması gerektiğini söyledi.

 

EĞİTİM VERİLDİ

Seminerde önemli bir soruna da değinen Kubardı, 112 Acil Servisi’nin gereksiz yere aranmaması gerektiğine vurgu yaptı. İlk yardım eğitiminin verildiği seminerde KAR-MEK hocalarına kalp masajı ve suni solunum konusunda maket üzerinde uygulamalı eğitim de verildi. Verilen bilgiler sayesinde KAR-MEK hocaları genel ilkyardım bilgilerinin yanı sıra hastaya acil müdahale yöntemleri, acil servisi aramanın önemi ve yöntemi, organ kopması, yaralanmalar, yanık, donma, kırık- çıkık-burkulma, zehirlenme, boğulma gibi durumlarda uygulanacak acil müdahaleleri de öğrendi. KAR-MEK hocaları kendilerine bu imkanı sağlayan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkür ettiler.  

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocaeli Milletvekilimiz Sn.Emine Zeybek'in Teşekkür Mesajı
Kocaeli Milletvekilimiz Sn.Emine Zeybek'in Teşekkür Mesajı
Körfez’de sivrisinekle mücadele
Körfez’de sivrisinekle mücadele