İzmit’te bir iş yeri pankart astı gören bir daha baktı! Bize sığının

28.07.2020
470

Ömerağa Mahallesi İstiklal Caddesi’nde telefon aksesuarları satan bir iş yeri, kapısına yaklaşık 4 metre genişliğinde pankart asarak, şiddet mağduru kadınlara ‘Yanınızdayız’ mesajı verdi. Üzerinde, “Kadına şiddete karşı burdayım de” yazısı bulunan pankartta, “Nerede olursanız olun, rahatsız edildiğinizi, takip edildiğinizi hissettiğiniz ya da fark ettiğiniz an, hiç çekinmeden buraya koşun. Gerisini biz hallederiz. Gerekirse polise, gerekirse sizi evinize ulaştırmayı taahhüt ederiz. Hepimiz kötü değiliz, çürüklerden beraber kurtulacağız” biçiminde yazan pankarttan, Türkiye genelindeki 10 şubeye asıldığını belirten işletme müdürü Recep Tayyip Canlı, şunları söyledi: 

“Artık bu şiddet olaylarından sıkıldığımız bu konu da bir farkındalık yaratmak istedik. Bütün şubelerimizde şu an için bu pankartlarımız asılı. Bir farkındalık yaratmaya çalışmaktayız. Herkesten bekliyoruz. Bu şiddet olayları artık azalsın, artık haberlerde bunları görmeyelim. Çünkü can yakıcı bir şey. Bir kadına dokunmak, bir kadına saldırmak kötü bir şey. O yüzden böyle bir yola çıktık. Maksadımız farkındalık oluşturmak. Burada olduğumuzu göstermek. Şu en temel kadar İstanbul şubemizde böyle olaylar yaşandı. Gerekeni yaptık.” 

‘GEREKİRSE DÜKKANI O AN KAPATIRIZ’

ARA REKLAM ALANI

Bir kadın kendilerine sığındığında gerekirse dükkanı kapatarak, yardıma koşacaklarını anlatan Canlı, “Bir kadın eğer takip ediliyorsa, dükkanımıza geldiği zaman gerekirse dükkanı o an kapatabiliriz. Onu sağ salim evine götürürüz. Onlara böyle bir imkan sunuyoruz. Bir kez böyle bir olay yaşadık. Akşam saatleriydi, yabancı uyruklu bir kadın takip edildiğini söyleyerek dükken temel geldi. 15-20 dakika dükkanda birlikte bekledik. Dükkanda iki kişiydik, kendine taksiye kadar eşlik ederek, evine götürmeyi teklif ettik. Dükkanımızı kapattık. Onunla birlikte taksiye gittik. Taksiye bindirip, evine gönderdik. Bir daha görmedik kadını. Kötü bir şey yaşadığını sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

‘YANIMIZDA BİRİLERİNİN OLDUĞUNU GÖRMEK BİZİ MUTLU EDİYOR’

Pankartı gördüğünde duygulandığını dile getiren Merve Ö., “Çok duygulandım. Çünkü bir kadın olarak ben güçsüz olabilirim. Kendimi savunamıyor olabilirim. Bizi destekleyecek bir kişinin olması, bizim yanımızda birilerinin olduğunu bilmek bizi sevindiriyor gerçekten. Çünkü başımıza her yerde, her şey gelebilir. Herhangi bir biçimde, böyle bir yazı gördüğümüzde yanımızda birilerinin olduğunu görmek bizi sevindiriyor. Kadına şiddete ve kadın cinayetlerine tepki gösteriyoruz. Herkesten, tüm Türkiye’den bu duyarlılığı bekliyoruz” dedi.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.